Προβάδισμα τίτλου για τον Ολυμπιακό στο χάντμπολ

featured image

Προβάδισμα τίτλου απέκτησε ξανά ο Ολυμπιακός ΣΦΠ/ Όμιλος Ξυνή κερδίζοντας με 22-17 την ΑΕΚ στον 3ο τελικό της Handball Premier που διεξήχθη την Παρασκευή στο «Μελίνα Μερκούρη» στου Ρέντη.

Η ομάδα του Πειραιά έφτασε έτσι στο 2-1 στις νίκες στους τελικούς και θέλει άλλη μια την Τρίτη (28/5,19:00) στο ΟΑΚΑ για να κατακτήσει το πρωτάθλημα. Η ΑΕΚ από την πλευρά της θα παίξει με την πλάτη στον... τοίχο για να ισοφαρίσει στους τελικούς και να οδηγήσει τη σειρά στο 5ο παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός ήταν πιο ουσιαστικός και ώριμος σε επίθεση και άμυνα και η ΑΕΚ παρότι είχε τον Ιούλιο Αργυρού σε μεγάλη μέρα (7 γκολ) δεν μπόρεσε να «χτυπήσει» το παιχνίδι.

Στο 1ο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ΣΦΠ/ Όμιλος Ξυνή βρήκε ελεύθερους χώρους για να τρέξει και η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να σταματήσει τη συνεχή αύξηση της διαφοράς.

Η ΑΕΚ πάλεψε με τον Ιούλιο Αργυρού ο οποίος πέτυχε 5 γκολ ενώ τα άλλα 2 ήταν από πέναλτι του Παλεβίτσιους.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 1-2 αλλά ο Αραπακόπουλος (3) και ο Λιάπης γύρισαν το παιχνίδι και έφτασαν στο 5-2.

Για πρώτη φορά ο Ολυμπιακός θα προηγηθεί με +4 (7-3 Τσίλης στο 21.53) και στη συνέχεια με +5 με τον γκολ του Τζηρά (10-5) στο 25.47.

Η διαφορά "έπαιζε" στο +4 και στο +5 και ο Λέμος διαμόρφωσε το 12-7 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 2ο ημίχρονο με το καλημέρα ο Αραπακόπουλος «γράφει» το 13-7 (+6) ενώ ο Τζηράς έχει ευκαιρία να σκοράρει με πέναλτι αλλά στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

Ο Λιάπης στο 37.22 με γκολ του κρατάει τη διαφορά στο +6 (15-9) αλλά αμέσως ο Δομπρής μειώνει σε 15-10.

Ένταση και κάρτες

Η Ένωση με πέναλτι του Μπάλαζ φτάνει στο 15-11. Στο 42.41 το ματς θα διακοπή αφού ο διαιτητής δείχνει δίλεπτες σε Λέμος και Σανίκη και υπάρχει έντονη αντίδραση από τον κόσμο (νερά στον διαιτητή και φτυσίματα στο τερέν). Είχαν προηγηθεί και οι δίλεπτες σε Τσίλη και Αρακακόπουλο και ο Ολυμπιακός παίζει με 2 παίκτες και τον Τσιλιμπάρη και στη συνέχεια με 3 +1.

Η ΑΕΚ παρά το πλεονέκτημα δεν καταφέρνει να σκοράρει και να μειώσει και άλλο σ" αυτό το κρίσιμο διάστημα.

Μετά από 7 λεπτά και στο 49" ο Ρέινα σκοράρει με πέναλτι για το 17-12, ο Μπάλαζ μειώνει σε 17-13 αλλά ο Λιάπης μετά από ωραία ασίστ του Σανίκη σκοράρει για το 18-13.

Ο Αργυρού συνεχίζει να πετυχαίνει γκολ (7ο) για το 18-14 αλλά ο Αραπακόπουλος με το 6ο του «γράφει» το 19-14.  Η ΑΕΚ μειώνει σε 19-16 με τον Δομπρή στο 54.57 και στη συνέχεια ο Ζαμπούνης χάνει τρομερή ευκαιρία στην αντεπίθεση να φτάσει στο 19-17.

Ο Ρέινα δεν συγχωρεί και με ωραίο γκολ πετυχαίνει το 20-16 και δίνει μεγάλο προβάδισμα νίκης στον Ολυμπιακό.  Στο φινάλε ο Κανδύλας «γράφει» το 21-17 και ο Ρέινα το 22-17 που είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.

Πηγή: gazzetta.gr