Basket League: Δύσκολα τον Ήφαιστο η ΑΕΚ

featured image

Αν και αγχώθηκε περισσότερο από όσο περίμενε, η Ένωση έκανε την 11η σερί νίκη στο πρωτάθλημα…

Η ανακοίνωση για τη μεγάλη επιστροφή του Νίκου Ζήση έχει προκαλέσει ενθουσιασμό στις τάξεις του κόσμου της ΑΕΚ, αλλά το Σάββατο ο ενθουσιασμός έδωσε τη θέση του στο άγχος. Ο Ήφαιστος παρατάχθηκε στο κλειστό του ΟΑΚΑ με στόχο να πουλήσει ακριβά το τομάρι του και ακριβώς αυτό έκανε, αφού με τους Γκίλμπερτ και Σμιθ να εκτελούν από την περιφέρεια προηγήθηκε με +7 (16-23). Οι «κιτρινόμαυροι» ανέβηκαν στο δεύτερο 10λεπτο και ισοφάρισαν 26-26 στο 15″ αλλά οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν ξανά με τον Σμιθ (26-35 στο 17″), κλείνοντας το ημίχρονο στο +7 (35-42).

Η λύση, τελικά, για την ΑΕΚ δόθηκε από τους Χρυσικόπουλο, Γιάνκοβιτς και Λάνγκφορντ, αφού αυτοί ήταν που έτρεξαν σερί 7-0 και έφεραν την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μπροστά με 46-43, για να κλείσει η γ» περίοδος με το σκορ στο 53-51. Το γεγονός ότι λίγα λεπτά μετά ήταν στο 63-51 έκανε την Ένωση να πιστέψει ότι το ματς μάλλον τελείωσε, με αποτέλεσμα ο Ήφαιστος να βρει την ευκαιρία να πλησιάσει ξανά, μειώνοντας στο -4 (69-65) στα 30 δευτερόλεπτα από το τέλος. Ο Λάνγκφορντ ήταν εύστοχος από τη γραμμή των βολών όμως και η «βασίλισσα» πανηγύρισε έτσι την 11η σερί νίκη στη Basket League!