Basketball Champions League: «Καθάρισε» την Γκαζιαντέπ και πάει για πρόκριση το Περιστέρι

featured image

Όπως ξεκίνησε την «περιπέτειά» του στο Basketball Champions League έτσι συνεχίζει το Περιστέρι, καθώς επιβλήθηκε της Γκαζιαντέπ και με την έναρξη του δεύτερου γύρου και στα Δυτικά προάστια με 87-79.

Με τη νίκη του στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του 3ου Ομίλου, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου βρίσκεται κοντά στους «16», αφού ανέβασε το ρεκόρ της σε 5-3 (νίκες-ήττες). Όσο για την τουρκική ομάδα, με το 2-6 που έχει αυτήν τη στιγμή δεν μπορεί να ελπίζει και σε πολλά.

Το Περιστέρι απέκτησε μια καλή διαφορά από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, όπως δείχνει και το 30-21, ενώ το ημίχρονο έληξε μεν με 48-40, αλλά η ελληνική ομάδα φαινόταν να έχει το «πάνω χέρι». Στην τρίτη περίοδο η διαφορά έφτασε στο +12, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 69-64, με 10 λεπτά να μένουν στο χρονόμετρο.

Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι κράτησαν την ψυχραιμία τους και πήραν τελικά αυτό που δικαιούνταν βάσει εικόνας, με πρωταγωνιστές τους Μόουζες με 17 πόντους και Χάτσερ που πρόσθεσε άλλους 15. Όσο για την Γκαζιαντέπ, ξεχώρισαν οι Γέλοβατς με 18, Ριτς με 17 και Μπούβα με 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 30-21, 48-40, 69-64, 87-79