Basket League: Ήφαιστος - Προμηθέας 72-75

featured image

Ο Προμηθέας συνεχίζει με το... γκάζι πατημένο περνώντας νικηφόρα και από τη Λήμνο, επικρατώντας του Ήφαιστου με σκορ 72-75.

Έπειτα από την υπερπροσπάθεια και τον θρίαμβο επί της Βίρτους Μπολόνια στο EuroCup, η ομάδα του Μάκη Γιατρά ξεπέρασε το εμπόδιο του Ήφαιστου σημειώνοντας την τέταρτη νίκη της σε πέντε αγώνες στην ΕΚΟ Basket League.

Ο αγώνας

Ο Προμηθέας Πατρών βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο «Νίκος Σαμαράς», εκεί όπου ο Ολεκσάντρ Λίποβι ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 5-14. Ο Λεωνίδας Κασελάκης κράτησε τους φιλοξενούμενους στο +9 (8-17, 5:33) ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 18-23 για την ομάδα του Μάκη Γιατρά. Ο Ήφαιστος Λήμνου πίεσε μειώνοντας σε 33-36 με τον Έβανς όμως ο Προμηθέας πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 35-40, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα στο σκορ.

Εν συνεχεία ο Αγραβάνης έκανε το 46-54 με 2/2 βολές και ο Τσαϊρέλης μείωσε σε 50-55, με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος στη Λήμνο. Ο Λεωνίδας Κασελάκης ανέβασε τη διαφορά στο +11 (57-68, 34:31), ο Σμιθ έκανε το 65-70 στα 2:05 για το φινάλε ενώ ο Λιτλ μείωσε σε 72-74 με τρίποντο! Παρ" όλα αυτά, ο Προμηθέας άντεξε στην πίεση κι έφτασε στη νίκη με 72-75, ανεβαίνοντας στο 4-1 στην κατάταξη και ρίχνοντας τον Ήφαιστο στο 3-2.

πηγή: gazzetta.gr