Basket League: Ιωνικός - Λάρισα 68-64

featured image

Ο Ιωνικός βρέθηκε στα... σχοινιά απέναντι στην Λάρισα, όμως είχε «ατσάλινη» άμυνα και ψυχραιμία στο φινάλε και έφτασε σε μια σπουδαία νίκη (68-64).

Μια σημαντική νίκη, που τον ανέβασε στο 3-2 της Basket League, πανηγύρισε ο Ιωνικός μπροστά στον κόσμο του στο «Σοφία Μπεφόν». Η Λάρισα έφτασε να έχει διαφορές 9 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως δεν βρήκε επιθετικές λύσεις στην τελική ευθεία της αναμέτρησης και ηττήθηκε.

Ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών (21 πόντοι), ενώ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης συμπλήρωσε 14 πόντους. Χρήσιμοι ήταν ξανά και οι Τζαμάλ Τζόουνς (12π., 8ρ., 4ασ.) - Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (5π., 6ρ.). Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Νώντας Παπαντωνίου (11π., 4ρ.), με τον Σκότι Ρέινολντς να είναι «μοιραίος» με δύο χαμένα τρίποντα στο τελευταίο λεπτό.