Ο Ολυμπιακός «αγρίεψε» όταν έπρεπε και νίκησε τον ΠΑΟΚ

featured image

Ο Ολυμπιακός πέρασε από τη Θεσσαλονίκη επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 68-78. Οι γηπεδούχοι έφεραν σε δύσκολη θέση τους «ερυθρόλευκους», ωστόσο η ομάδα του Μπλατ αντέδρασε ψύχραιμα και ποιοτικά και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλη βαρύτητα στα αμυντικά τους καθήκοντα. Ο ΠΑΟΚ με τρία συνεχόμενα τρίποντα από Γκος (2) και Τέπιτς, απάντησε στους 7 πόντους του Στρέλνιεκς (13-7, 6").

googletag.cmd.push(function() { googletag.display("div-gpt-ad-1539094805172-0"); });

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες βασίστηκαν αρκετά στα σουτ πίσω από τα 6.75. Ο Γκος με 4/4 συνολικά έκανε το 26-22 (13") για να απαντήσει ο Σπανούλης με δύο δικά του τρίποντα (26-28 (14"). Οι γηπεδούχοι πέραν του Γκος δεν είχαν άλλον παίκτη που να βοηθά στο σκοράρισμα κι έτσι οι «ερυθρόλευκοι» βάζοντας στην εξίσωση της δικής τους επίθεσης, Στρέλνιεκς και Μιλουτίνοφ προσπέρασαν με 32-38 (18").

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες άφησαν τα καλά ποσοστά τους στα αποδυτήρια και καμία εκ των δύο δεν έβρισκε σκορ με αποτέλεσμα μετά από 4" είχαν μπει μόλις 6 πόντου (38-44, 24"). Σπανούλης και Παπανικολάου διέκοψαν την συγκεκριμένη κατάσταση κι έστειλαν τη διαφορά στο +9 (40-49, 26"). Μορέιρα και Κόνιαρης όμως είχαν διαφορετική άποψη μειώνοντας σε 48-51 (28").

Στην τελευταία περίοδο το τρίποντο του Τέπιτς έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους (57-55, 31"), αλλά στον Ολυμπιακό έμειναν ψύχραιμοι και με 7 πόντους του Πρίντεζη μετέτρεψαν το σκορ σε 57-66 (35") με 11 αναπάντητους πόντους. Μέχρι την κόρνα της λήξης η διαφορά ανέβηκε κι άλλο αφού από τη μία πλευρά οι Θεσσαλονικείς έχασαν τη συγκέντρωσή τους και από την άλλη ο Μιλουτίνοφ με δικούς του πόντους έκανε το 59-72 (36").

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 35-41, 54-55, 68-78

Πηγή: gazzetta.gr